Teleskopik Ürün Çeşitlerini İncelemek İçin Kataloğa Tıklayınız. ↑


 

Inline popup

Az Gören Hastaların "Teleskopik Muayene" İle Görme Kapasiteleri %90 a Yakın Oranla Arttırılabilecek

Türkiye de az görme ve körlük ile ilgili çalışmalar yapan uzman göz hekimlerine göre her bin kişiden 4 veya 5'inin yüzde 5'in altında görme yeteneği (kör) olduğunu ve bin kişiden 20'sinin ise az görebildiğini belirlenmiştir. Türkiye'nin göz hastalıklarının tedavisinde çok iyi bir noktada bulunduğunu ancak rehabilitasyon açısından eksikler olduğunu belirten hekimler,hastanelerde böyle bir çalışmaya çok fazla ihtiyaç olduğunu söyledi. Teleskopik muayene yapan ve bu konuda araştırmalar  yapan hastanelerde hastaların % 60'ında 'yararlı görme' sağlandı.

 Teleskopik Gözlük Kullanım Alanları

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, insanlar bilgilerinin %80’ini görme yolu ile elde ederler ve beyin, ağırlığının %60’ını görme ve görmenin yorumlanması için kullanır. Görme duyusunun engellenmesi ile beyin ağırlığında azalma olur. Böylesine önemli bir duyunun kaybı, insan hayatının tamamen değişmesi anlamına gelirken ne yazık ki bilgi eksikliği nedeniyle pek çok az gören hayatını görmeyen olarak devam ettiriyor. Aslında hiç görmediği düşünülen pek çok hastanın doğru bir teleskopik gözlük muayenesi ile az gören olduğu görülüyor. Alışılagelmiş gözlükler, lensler ya da cerrahi müdahalelerle görme ihtiyacını karşılayamayan hastalar göremediklerini düşünüp vazgeçiyorlar. Herhangi bir gözlük, lens ya da cerrahi müdahale ile yeterli görmeyi sağlayamayan ancak görmesini tamamen de kaybetmemiş kişilere az gören diyoruz. Az görmede görüş keskinliği kadar görme alanı da önemli. Genellikle az gören kişiler merkezi görmesinde bir sıkıntı olduğu için detayları görmede sıkıntı yaşayan kişilerdir.

 

Teleskopik Gözlük Çeşitleri

Galilean sistemleri basit dürbün sistemler olarak düşünebiliriz. Uzak için de yakın için de kullanılabilir. Çok yüksek büyütme gücüne sahip olmadığı için genellikle görme düzeyi çok düşük olmayan hastalarda ve çocuklarda başlangıç için idealdir. Çocuklar yaşları ve gelişimleri itibari ile genellikle zum yapmalarını gerektirecek daha karmaşık sistemlere geçmeden önce mutlaka Galilean sistemler ile teleskopik kullanımına alıştırılmalıdırlar.

Keplerian sisteminin Galilean sistemine göre en önemli avantajı, yüksek büyütme imkanı olmasıdır. Keplerian dürbünleri ile 10 kez veya daha yüksek büyütmeyi elde etmek mümkündür. İçlerindeki prizma sayesinde merkezi görmesi deforme olan hastalarda yan görme alanlarını da kullanmaya fırsat tanır. Genellikle zum yapabilme özelliği sayesinde aynı ürünü hem yakın hem de uzak kullanım konforu sağlar.

Muayene ve Reçete Hakimiyeti

Muayene sırasında ve sonrasında reçete üzerinde bulunması gereken önemli noktalar vardır. -Öncelikle hiçbir teleskopik gözlük hareket halinde kullanılamaz. Bunu iddia eden her kimse hayal tacirliğinden başka bir şey yapmıyordur. Hastayı teleskopik gözlüğü sadece sabit mesafelerde ve baş hareketi dışında herhangi bir hareket ile kullanamayacağı baştan kesin olarak söylenmelidir. Pek çok az gören özellikle de görmesini sonradan yitirmiş ise bu muayenelere gelirken yeniden eskisi gibi görme kabiliyetine sahip olacağını hatta araba kullanıp sokaklarda gezebileceğini hayal etmektedir. Bu ürünlerin bir tedavi aracı olmadığı, sadece rehabilitasyon için kullanılacağı ve hayatı kolaylaştırıcı ürünler olduğu açık bir dille hastalara anlatılmalıdır. Hatta bu ürünleri kullanmaya başladıklarında mutlaka bir alışma süreci yaşayacakları, normal okuma mesafesinden çok daha yakın mesafelerde daha rahat göreceği tek tek izah edilmelidir.

Teleskopik Gözlük Montajı ve Çerçeve Seçimi

Mağazanıza bir teleskopik gözlük reçetesi geldiğinde öncelikle reçete üzerinde bazı kontrolleri yapmamız gerekir. -Ürün uzak için mi, yakın için mi yazılmış? -Uygulama tek göz mü, çift göz mü? -Taban camı yazılmış mı? -Ürünün nasıl kullanılacağı belirtilmiş mi? Daha önce de bahsettiğim gibi hastanın teleskopik gözlüğü nerde ve nasıl kullanacağı montaj şeklimizi belirlememiz için son derece önemlidir. Genellikle profesyonel ve tecrübeli bir hekimin bunu reçetede belirmesi gerekir. Ancak böyle bir ibare yok ise bunu hasta ve üretici ile görüşerek optisyenin belirlemesi gerekir. Hasta eğer aktif ise ve teleskopik gözlüğü uzun süreli kullanmayı düşünüyor ise mutlaka çerçeve üzerine montaj yapılmalı, anlık kullanımlar için avuç içi yüzüğü ya da boyun ipi tercih edilmelidir.

 

Az Görme ve Detaylı Görmede Yardımcı Aparatlar

Az görmede teleskopik sistemler kadar yardımcı aparatlar da hastanın hayatını kolaylaştıran ve günlük hayatta pratik çözümler sunan önemli yardımcılardır. Bu yardımcı aparatların başında el büyüteçleri gelir. El büyüteçleri özellikle cepte taşınabilecek ebatlarda olması sebebi ile günlük hayattaki kısa süreli kullanımlarda (etiket okuma, banka işlemlerindeki rakamlar, alışverişlerde yapılacak ödemeler) son derece pratiktir.